Почетна

Здрав пченкарен леб

септември 17, 2019

Пченкарниот леб е стара традиционална намирница од кујните на нашите баби. Пченкарното брашно е застапено во употреба уште во минатото во нашите традиционални јадења, како хранлива и енергетска намирница со која се подготвуваат огромен број на јадења. Ние денес ви спремивме вкусен и здрав леб кој можете да го приготвите брзо и едноставно, а притоа […]

Read More

Здрави палачинки без брашно

септември 17, 2019

Здрави и вкусни палачинки без брашно, брзи и лесни за подготовка за сите љубители на благи палачинки! Состојки: 1. Две банани2. Две јајца Припрема:1. Двете јајца ги кршиме во длабок сад и потоа ги мешаме додека не се соединат јајцата.2. Двете банани ги додаваме во садот со јајца, но предходно ги пасираме со лажица и […]

Read More

Whey протеини – Се што треба да знаете

септември 8, 2019

Whey протеин, или познат како протеин добиен од сурутка е еден од најпопуларните напитоци помеѓу рекреативците, аматерите и професионалните спортисти но и помеѓу оние кои сакаат да внимаваат на нивното здравје и убавина. Whey протеинот е достапен во повеќе облици, почнувајќи од прашкаста материја па се до течна состојба. Протеинот од сурутка е достапен во […]

Read More

Неколку идеи за оброци после тренинг!

април 15, 2019

Оброкот после тренинг е од големо значење ако сакате своето тело да го осигурате со максимален ефект од тренингот кој сте го направиле. Основна цел на оброкот после тренинг е што побрза обнова на потрошените резерви, односно регенерација и адаптација после стресот и мускулните оштетувања кои се предизвикале со вежбањето. Без разлика дали станува збор […]

Read More

Чоко–јаткасти енергетски колачи

април 14, 2019

За припрема на овај вкусен десерт потребно ви е само неколку состојки и навистина премногу малку време. Овај рецепт е лесен и одличен за оние кои се нови во кујната па сакаат да ги заменат висококалоричните и нездрави слатки работи со едноставни, вкусни и здрави десерти. Освен тоа што нема да поминете премногу време во […]

Read More

Боровници – Зошто и како да ги внесете во исхраната

април 14, 2019

Иако на боровниците најчесто гледаме како летно овошје, овие мали но нутритивно богати бобинки препорачано е да се конзумираат во текот на целата година поради нивните огромни бенефити кои ги имаат за нашето здравје. Боровниците освен тоа што се вкусни, тие одлично се подготвуваат со голем број на други намирници па затоа можете да ги […]

Read More