Исхрана

Здрав пченкарен леб

септември 17, 2019

Пченкарниот леб е стара традиционална намирница од кујните на нашите баби. Пченкарното брашно е застапено во употреба уште во минатото во нашите традиционални јадења, како хранлива и енергетска намирница со која се подготвуваат огромен број на јадења. Ние денес ви спремивме вкусен и здрав леб кој можете да го приготвите брзо и едноставно, а притоа […]

Read More

Здрави палачинки без брашно

септември 17, 2019

Здрави и вкусни палачинки без брашно, брзи и лесни за подготовка за сите љубители на благи палачинки! Состојки: 1. Две банани2. Две јајца Припрема:1. Двете јајца ги кршиме во длабок сад и потоа ги мешаме додека не се соединат јајцата.2. Двете банани ги додаваме во садот со јајца, но предходно ги пасираме со лажица и […]

Read More

Whey протеини – Се што треба да знаете

септември 8, 2019

Whey протеин, или познат како протеин добиен од сурутка е еден од најпопуларните напитоци помеѓу рекреативците, аматерите и професионалните спортисти но и помеѓу оние кои сакаат да внимаваат на нивното здравје и убавина. Whey протеинот е достапен во повеќе облици, почнувајќи од прашкаста материја па се до течна состојба. Протеинот од сурутка е достапен во […]

Read More

Идеи за ужини помеѓу оброци

април 24, 2019

Избирањето на ужини треба да биде паметно. Наместо да посегнувате по слатки нездрави работи, нездрави грицки, изберете здрава ужина помеѓу оброците, нека тоа ви биде вашето тајно оружје. Со здрава ужина не само што ќе ја задоволите вашата желба, туку ќе го зголемите внесот на хранливи материи кој му се потребни на вашето тело. Еве […]

Read More

Мај е месец на зеленчук и овошје!

април 24, 2019

Пролетта ни нуди огромна понуда на зеленчук и овошје, со тоа добиваме повеќе здрави намирници во нашата чинија. Прекрасните мајски денови следуваат и е време да ги посетите богатите пазари кои нудат прекрасна и здрава храна. Свежите продукти кои ги имаме во пролет се нашиот најдобар сојузник за нашето здравје, па поради тоа овие пет […]

Read More

Боровници – Зошто и како да ги внесете во исхраната

април 14, 2019

Иако на боровниците најчесто гледаме како летно овошје, овие мали но нутритивно богати бобинки препорачано е да се конзумираат во текот на целата година поради нивните огромни бенефити кои ги имаат за нашето здравје. Боровниците освен тоа што се вкусни, тие одлично се подготвуваат со голем број на други намирници па затоа можете да ги […]

Read More