Здравје

Здрави палачинки без брашно

септември 17, 2019

Здрави и вкусни палачинки без брашно, брзи и лесни за подготовка за сите љубители на благи палачинки! Состојки: 1. Две банани2. Две јајца Припрема:1. Двете јајца ги кршиме во длабок сад и потоа ги мешаме додека не се соединат јајцата.2. Двете банани ги додаваме во садот со јајца, но предходно ги пасираме со лажица и […]

Read More

Whey протеини – Се што треба да знаете

септември 8, 2019

Whey протеин, или познат како протеин добиен од сурутка е еден од најпопуларните напитоци помеѓу рекреативците, аматерите и професионалните спортисти но и помеѓу оние кои сакаат да внимаваат на нивното здравје и убавина. Whey протеинот е достапен во повеќе облици, почнувајќи од прашкаста материја па се до течна состојба. Протеинот од сурутка е достапен во […]

Read More

Идеи за ужини помеѓу оброци

април 24, 2019

Избирањето на ужини треба да биде паметно. Наместо да посегнувате по слатки нездрави работи, нездрави грицки, изберете здрава ужина помеѓу оброците, нека тоа ви биде вашето тајно оружје. Со здрава ужина не само што ќе ја задоволите вашата желба, туку ќе го зголемите внесот на хранливи материи кој му се потребни на вашето тело. Еве […]

Read More

Мај е месец на зеленчук и овошје!

април 24, 2019

Пролетта ни нуди огромна понуда на зеленчук и овошје, со тоа добиваме повеќе здрави намирници во нашата чинија. Прекрасните мајски денови следуваат и е време да ги посетите богатите пазари кои нудат прекрасна и здрава храна. Свежите продукти кои ги имаме во пролет се нашиот најдобар сојузник за нашето здравје, па поради тоа овие пет […]

Read More