Идеи за ужини помеѓу оброци

април 24, 2019

Избирањето на ужини треба да биде паметно. Наместо да посегнувате по слатки нездрави работи, нездрави грицки, изберете здрава ужина помеѓу оброците, нека тоа ви биде вашето тајно оружје. Со здрава ужина не само што ќе ја задоволите вашата желба, туку ќе го зголемите внесот на хранливи материи кој му се потребни на вашето тело. Еве […]

Read More

Мај е месец на зеленчук и овошје!

април 24, 2019

Пролетта ни нуди огромна понуда на зеленчук и овошје, со тоа добиваме повеќе здрави намирници во нашата чинија. Прекрасните мајски денови следуваат и е време да ги посетите богатите пазари кои нудат прекрасна и здрава храна. Свежите продукти кои ги имаме во пролет се нашиот најдобар сојузник за нашето здравје, па поради тоа овие пет […]

Read More

Неколку идеи за оброци после тренинг!

април 15, 2019

Оброкот после тренинг е од големо значење ако сакате своето тело да го осигурате со максимален ефект од тренингот кој сте го направиле. Основна цел на оброкот после тренинг е што побрза обнова на потрошените резерви, односно регенерација и адаптација после стресот и мускулните оштетувања кои се предизвикале со вежбањето. Без разлика дали станува збор […]

Read More

Чоко–јаткасти енергетски колачи

април 14, 2019

За припрема на овај вкусен десерт потребно ви е само неколку состојки и навистина премногу малку време. Овај рецепт е лесен и одличен за оние кои се нови во кујната па сакаат да ги заменат висококалоричните и нездрави слатки работи со едноставни, вкусни и здрави десерти. Освен тоа што нема да поминете премногу време во […]

Read More

Боровници – Зошто и како да ги внесете во исхраната

април 14, 2019

Иако на боровниците најчесто гледаме како летно овошје, овие мали но нутритивно богати бобинки препорачано е да се конзумираат во текот на целата година поради нивните огромни бенефити кои ги имаат за нашето здравје. Боровниците освен тоа што се вкусни, тие одлично се подготвуваат со голем број на други намирници па затоа можете да ги […]

Read More